V semifinále na Australian Open nebude chýbať Roger Federer

24.01.2012 Celý región

MELBOURNE 24. januára (WEBNOVINY) - Švajčiarsky tenista Roger Federer zvíťazil v utorkovom stretnutí štvrťfinále dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (16. - 29. januára, celková dotácia 26 miliónov AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku) nad Argentínčanom Juanom Martínom Del Potrom za 119 minút presvedčivo 6:4, 6:3, 6:2.

"Som veľmi šťastný. Myslím si, že to bol výborný zápas. Trošku nám robili problémy prechody zo slnka do tieňa priamo na dvorci, ale vyrovnali sme sa s tým. Bol to kvalitný súboj. Som rád, že práve v jubilejnom zápase som uspel. Možno sa to ľahšie bude pamätať. Nespomínal som si na päťstý, ale povedali mi, že to bolo finále US Open 2005 proti Andremu Agassimu. Ťažko veru nájsť významnejšie príležitosti. Súhlasím, že ide o veľký míľnik. Je to kopa zápasov, veľa tenisu. Buď som v dianí už natoľko dlho, alebo som extrémne fit - sami si vyberte, ktorú charakteristiku chcete," uviedol Federer po repríze finále US Open 2009, v ktorom vtedy v New Yorku prehral 6:3, 6:7 (5), 6:4, 6:7 (4), 2:6." zhodnotil Federer reprízu finále US Open 2009.

Federer prestrieľal Del Potra na "winnery" 38:20, zároveň urobil o 5 nevynútených chýb menej (22:27). Obaja dali po 5 es. Švajčiar získal 89 % fiftínov rozohraných svojím prvým podaním. Zužitkoval 5 z 8 brejkbalov, Argentínčan využil 1 zo 6 takýchto možností. Postupujúci zvládol 15 z 20 zákrokov pri sieti.

Švajčiar do semifinále na úrovni veľkej štvorky postúpil jubilejný 30. raz. Miestny šampión zo sezón 2004, 2006, 2007 a 2010 Federer si medzi najlepšími ôsmimi zmeria sily s víťazom ďalšieho utorkového duelu, v ktorom sa stretnú Čech Tomáš Berdych a Španiel Rafael Nadal.

"Oboch poznám veľmi dobre, nemáme žiadne tajné zbrane. Ten zápas si vychutnám, milujem totiž dobrý tenis," povedal Federer, ktorý je medzi najlepšími štyrmi na južnej pologuli deviaty raz za sebou.

Tridsaťročný bazilejský rodák Federer si zlepšil bilanciu proti Del Potrovi na 8:2, nadviazal na triumf 6:3, 7:5 z vlaňajšieho Cincinnati. Priamo v metropole Victorie vyškolil Argentínčana vo štvrťfinále edície 2009 suverénne 6:3, 6:0, 6:0. Má šnúru 9 víťazstiev nad Argentínčanmi.

V Melbourne tento rok ešte nestratil ani jeden set, ale v druhom kole jeho súper Andreas Beck nenastúpil.
"FedEx" proti Del Potrovi absolvoval svoj jubilejný tisíci singlový duel na hlavnej profesionálnej úrovni.

So 16 titulmi grandslamový rekordér Federer ťahá sériu 21 oficiálnych zápasových úspechov. Pravda, na sklonku roka 2011 hneď dva razy prehral na exhibičnom podujatí v Abú Zabí.

Na prípravnom turnaji v katarskej Dauhe potom zverenec Paula Annacona nenastúpil na semifinále proti Francúzovi Joovi-Wilfriedovi Tsongovi pre problémy s chrbtom.V Melbourne Parku tento rok ešte nestratil ani jeden set, ale hral o zápas menej - na 2. kolo proti nemu nenastúpil Nemec Andreas Beck.

Dosiaľ jediným hráčom, ktorý má na konte aspoň 5 trofejí z Australian Open, je Roy Emerson - ten v roku 1967 pridal aj šiesty primát. Posledným tridsiatnikom, ktorý sa presadil na grandslamovej úrovni, je už od Australian Open 2003 Američan Andre Agassi.

Držiteľ 70 singlových trofejí Federer štartuje na svojom 51. vrcholnom turnaji, z toho 49. bez absencie, čo znamená tretiu priečku v historickom prehľade sérií tohto typu. Ak získa titul, prekoná spomenutého Connorsa na prvej pozícii podľa počtu zápasových úspechov na takejto scéne v tzv. otvorenej ére, Američan ich nazbieral 233, Švajčiar zatiaľ 232.

Dvojhra mužov - štvrťfinále - utorok:

Roger Federer (Švaj.-3) - Juan Martín Del Potro (Arg.-11) 6:4, 6:3, 6:2 za 119 minút